Казавчи́н — село Гайворонського району. Кіровоградської обл. Перша писемна згадка датується 1664 р. За деякими історичними джерелами відомо, що в Казавчині народився Іван Сірко.

Походження назви Казавчин існують різні думки. Дехто вважає, що назва складається із двох слів «Казав + чин», або козачий чин, козачий вчинок. З упевненістю можна сказати лише те, що в 1674 році уже існувало село Козавчин і на його землях, як мінімум, був козацький зимівник. Підтвердження знаходимо в книзі «Історії Запорізьких козаків» Д. Яворницького: «… до власної грамоти Самойлович додав листа Сірка, писаного липня 6 дня 1674 року „с войск над Бугом из под Козавчина“…» Саме із села Казавчин нашого району, де і донині є так званий Козачий яр, як спадок від нашого славного козацтва.

Уривок із історії На думку місцевих краєзнавців, назва с. Казавчин має козацьке походження. Першу згадку про нього знаходимо в польських документах першої половини XVII ст. А в 1674 році знаменитий запо-різький отаман Іван Сірко пише листа до московського царя «із-под Козавчина над Бугом». Очевидно, військо Сірка стояло у глибокому урочищі на правому березі Бугу навпроти Завалля, пізніще назване місцевими жителями «Козачий Яр». Тут же, навпроти Козачого Яру, є брід, через який, можливо, преправлялося козацьке військо. Підтвердженням цього є знахідка у річці наконечника списа та залізного налокітника. В Заваллівському краєзнавчому музеї нині експонується наконечник татарського списа доби Козаччини, знайдений також в цьому урочищі. Характерно, що навпроти Козачого Яру на лівому березі річки простягається інший яр, прозваний Вовчим. Як розповідали місцеві жителі, тут колись знаходили золоті монети та стародавню зброю. Чому яр назвали Вовчим? Припускають, що пов'язана вона з іншим прізвиськом Сірка — вовк. Адже в давнину вовків називали «сірками». Якщо рухатися вверх вздовж яру, то можна вийти до групи курганів періоду бронзи. Як відомо, на деяких з них козаки будували знамениті вежі-фігури, з яких повідомляли про наближення татарської орди. Якщо врахувати, що один із таких курганів є найвищою точкою заваллівських ландшафтів і до недавнього часу тут знаходили монети та гарматні ядра, то можна припустити, що саме в цій місцині був розташований козацький сторожовий пост. Примітно, що і поле між Завалям та Сальковим до цих пір жителі називають Козацьким. За деякими свідченнями ці землі були потім подаровані імператрицею Катериною ІІ козаку Остапчуку.

Казавчин розкинувся на правому березі річки Південний Буг.

Уродженцями села є: художник Віктор Маринюк та заслужений юрист України, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Мельник Микола Григорович.

Кiлькiсть переглядiв: 642

Коментарi