Книги - як люди: народжуються, живуть, старіють, стають окрасою, цінним надбанням бібліотек і з плином часу линуть в минуле, стають реліквіями. З часу заснування шкільної бібліотеки с.Казавчин, через руки читачів їх перейшло тисячі і короткий екскурс в історію сільської школи та її бібліотеки дасть лише крихту уяви про долю книг, книгозбірні та її читачів.

Школа с.Казавчин була відкрита військово-поселенським начальством в 60-ті роки 19 століття. В 1884 році вона була перейменована на церковнопарафіяльну і для неї було виділено окреме приміщення (так звана «вища школа»). У школі було 4 класи. Навчав учнів священник та писар сільської управи Аніконов Леонтій Михайлович.

/Files/images/БІБЛІОТЕКА 1.jpg

Аніконов Леонтій Михайлович.

В радянські часи молодші класи почали навчати в попівському будинку («нижча» школа).

В 1937 році відбувся перший випуск 7 класу. В середині 60-х років 20 ст. приміщення школи було добудоване і в 1969 році був перший випуск десятикласників.З 1984 році школа працює в новому приміщенні.

В даний час в школі навчається 80 учнів і працює 17 педагогів.

Бібліотека, на час заснування школи, вміщала в собі лише невелику кількість духовних книг, які були призначені для не широкого кола читачів.

Педагогічний колектив на фоні приміщення, в якому була розміщена шкільна бібліотека

Але й та краплина друкованого слова давала життя школі в довгі роки буремного лихоліття революції, колективізації, голодоморів, війни. Лише після Великої Вітчизняної війни постачання книг до бібліотеки, на той час уже семирічної, школи налагоджуватись.

Наприкінці 1946 року в Кіровоградській області відновили роботу всі навчальні заклади. Була відновлена і розширена мережа дитячих дошкільних та культурно-освітніх закладів . Зусиллям сільської інтелігенції в Казавчині була відкрита хата- читальня. З 1948 року визначена посада шкільного бібліотекаря.

Першими бібліотекарями семирічної школи с. Казавчині свого часу були вчителі Жуківська Н.В.,Сіваченко М.П.,Гуйван В.В.,Костюк Н.В., Жуківська Л.В. В архівних документах знаходимо підтвердження тісної співпраці школи, її бібліотекарів та хати читальні, літературного, драматичного гуртків.

На початку 1960 року у шкільній бібліотеці нараховувалось 1766 екземплярів книг. Перший запис до інвентарної книги №1 шкільного бібліотечного фонду датований 05.09.61 р. І зроблений Семенець Ніною Олексіївною - вчителькою початкових класів, яка на той час виконувала обов'язки шкільного бібліотекаря.

Довгий час, працюючи в семирічній, а згодом у восьмирічній і, нарешті, в десятирічній школі бібліотекарем, за невелику доплату Ніна Олексіївна заохочувала до читання, прививала любов до книги, не одному поколінню школярів. Привітна, добра, усміхнена, вона завжди знаходила відповіді на численні запити читачів, була цікавим співрозмовником.

В 1973 році на посаді бібліотекаря Ніну Олексіївну змінила молода вчителька Гордаш Марія Степанівна, яка виявилась успішним організатором навчання, дозвілля школярів та пропагандистом книги.

Згодом Марія Степанівна із-за збільшення педагогічного навантаження вимушена була відмовитись від завідування бібліотекою. Проте до цього часу, уже працюючи завучем школи, вона глибоко розуміє роботу шкільної бібліотеки і щиро проймається вирішенням проблем нашої книгозбірні.

До кінця 70-х років минулого століття в шкільній бібліотеці працювали Бондар Н.А., Гупаленко Т.Ф., Запорожець Л.С. На той час фонд бібліотеки зріс до 4000 примірників, тому шкільне керівництво прийняло рішення про виділення більшого приміщення для розміщення книжкового фонду. Виконуючи Постанову ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 24 листопада 1977 року №1029 «Про перехід на безплатне користування підручниками учнями загальноосвітніх шкіл», в цьому ж році ще одне приміщення було виділено під новостворений фонд підручників. Нарешті, на постійне місце шкільна бібліотека була обладнана у новому приміщенні школи в 1984 році.

Книгосховище під підручники та загальний фонд розміщені в окремих приміщеннях. Це дало ширші можливості для роботи бібліотеки як культурно - освітнього закладу, центру пропаганди книги.

Останні 30 років шкільним бібліотекарем працює Лукіянчук Людмила Василівна.

/Files/images/б 2.jpg

Лукіянчук Людмила Василівна поруч з читачами

/Files/images/б3.jpg

Свято посвячення в читачі

З часу заснування у фонд шкільної бібліотеки надійшло 20083 примірники книг художньої і галузевої літератури та 18915 екземплярів підручників . Поступово змінюючись, зараз основний фонд бібліотеки нараховує 10584 екземпляри та 1898 примірників підручників. Шкільний коллектив щиро шанує книгу, дорожить найбільш цінними екземплярами, енциклопедіями , словниками, подарунками випускників школи та відомих людей, авторів книг.

Спільно з педагогічним колективом, сільською бібліотекою бібліотека школи здійснює роботу по пропаганді книги як джерела знань, культурних надбань українського народу та народів світу.

/Files/images/4.jpg

Тиждень дитячої книги у школі проходить яскраво

/Files/images/5.jpg

Спільно з педагогічним колективом, сільською бібліотекою бібліотека школи здійснює роботу по пропаганді книги як джерела знань, культурних надбань українського народу та народів світу.Працює над вирішенням проблеми школи «Особистісно-орієнтоване навчання і виховання як ефективний засіб гуманізації школи» та шкільної бібліотеки «Навчання та виховання всебічно розвиненої особистості засобами пропаганди книги як найгуманнішого творіння людства».

/Files/images/6.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 445

Коментарi